
МЕТОДИ НАВЧАННЯ
(які забезпечують мотивацію навчального процесу)
-
Інформаційні методи навчання: бесіда, лекція, розповідь, консультація, демонстрація, експертиза, доповідь, огляд, звіт. Пояснення, розмова, ілюстрація, повідомлення, інструктаж, екскурсії, інтерв’ю, зустрічі з вигаданим гостем.
-
Операційні методи: робота з підручниками, опорними схемами, алгоритмами, орієнтовними картками, поетапне формування знань, практичні методи, вправи, лабораторні роботи, тренінги, самостійна робота.
-
Творчі методи навчання: аналіз конкретних ситуацій, ділова гра, форум, «діловий кошик», інноваційна гра, лабіринт дій, «мозковий штурм», панельна дискусія, програма саморозвитку, метод контрольних запитань, метод спроб і помилок, творчий діалог, створення проблемної ситуації, метод «круглого столу», проектування, тощо.
-
Методи контролю та зворотнього зв’язку: семінар, колоквіум, конференція, залік, іспит, доповідь, реферат, щоденник, поточний та підсумковий контроль, анкетування, вікторина.
ТРАДИЦІЙНІ МЕТОДИ НАВЧАННЯ
1.Розповідь та пояснення вчителя.
Ефективність розповіді залежить від її поєднання з іншими формами та методами навчання – ілюстрацією, обговоренням, а також від умов – місця та часу, які вибрав вчитель для розповіді про ті чи інші факти, події, людей.
Види розповіді:
-
художні
-
наукові
-
науково-популярні
-
описові
Види розповіді за цілями:
-
розповідь-вступ
-
розповідь-оповідання
-
розповідь-завершення
2.Бесіда.
Ефективність бесіди залежить від уміння вчителя формувати та ставити запитання.
За призначенням:
-
вступна
-
повідомлення
-
повторення
-
контрольна
За характером:
-
репродуктивна
-
евристична
-
катехізисна
-
3.Робота з книгою. Для того, щоб робота з підручником давала найбільший навчальний ефект, вчителю необхідно дотримуватися таких вимог:
а) правильно вибирати матеріал (теми) для самостійного вивчення за підручником на уроці;
б) самостійній роботі учнів «з підручником, як правило, повинна передувати ґрунтовна вступна бесіда (інструктаж) вчителя;
в) спостерігати за самостійною роботою учнів, ставити окремим з них запитання для з'ясування, наскільки вони зрозуміли навчальний матеріал, що вивчається за підручником;
г) звертати увагу на формування у школярів вміння самостійно усвідомлювати та засвоювати новий матеріал за підручником;
д) у разі необхідності перед самостійною роботою учнів з підручником
проводити демонстрації дослідів та наочних посібників з метою Створення на уроці проблемної ситуації та стимулювання учнів до більш вдумливого осмислення навчального матеріалу, що передбачено вивчити;
е) проводити вибіркове читання окремих місць тексту з метою самостійного засвоєння питань описового характеру;
є) у разі необхідності звертатися до короткого відтворення тем; що вивчалися раніше;
ж) робота з підручником в жодному разі не повинна займати весь урок.
Головна позитивна якість методу роботи з книгою — це можливість для учня багаторазово обробляти навчальну інформацію у припустимому саме для нього темпі та у зручний час.
-
Ілюстрація та демонстрація.
-
Вправи.
-
Евристичний ()
-
Проблемно-пошуковий.
-
Метод проектів.
-
Креативні методи навчання: метод придумування, метод «Якби…», метод образної картини, метод гіперболізації, метод «Мозкового штурму» та інш.


